Špehuje vás televízor?

Smart TV dokážu špehovať svojich majiteľov

Znie to ako nejaká divoká konšpiračná teória, alebo ako niečo zo sci-fi filmu, ale je to pravda: je možné, že zatiaľ čo vy sledujete svoju televíziu, môže vás ona sledovať tiež.

Bezpečnostná firma objavila chybu v Smart TV od Samsungu, ktorá „dokáže poskytnúť hackerom prístup do vstavanej kamery a mikrofónov, umožňujúc im sledovať všetko, čo robíte“, zverejnil nedávno RT.com.

Na Malte založená bezpečnostná spoločnosť ReVuln zverejnila video, ktoré demonštruje, ako sa bol tím vedcov schopný dostať do Smart TV a získať prístup k jej nastaveniam, widgetom, zoznamu kanálov, USB diskom a konfiguráciám pre jej diaľkové ovládanie. Táto chyba umožňuje hackerom získať tiež prístup k akýmkoľvek osobným údajom uloženým v TV, spoločnosť komentovala.

„Dokážeme nainštalovať škodlivý softvér pre získanie kompletného root prístupu do televízie“, poznamenáva vo videu.

S týmto typom prístupu sú hackeri schopní používať vstavanú kameru a mikrofóny v televízore a vidieť a počuť všetko, čo je pred ňou (napríklad vás). „Namiesto obyčajného sledovania TV môžu diváci byť sami sledovaní bez toho, aby o tom vedeli“, komentuje RT.com.

A čo viac, táto chyba sa netýka len jedného modelu – je prítomná na všetkých 11 Samsung televízoroch z najnovšej generácie. Smart televízie majú mnoho rovnakých komponentov ako počítače, ale nemajú rovnaké typy ochrany ako sú firewally a antivírusový softvér.

Sú tu ale aspoň nejaké dobré správy. Aby sa hackeri nabúrali do vašej televízie, musia nabúrať sieť, ku ktorej je televízia pripojená a musia poznať IP adresu zariadenia. K nabúraniu bezpečnosti samému osebe by teda s najväčšou pravdepodobnosťou došlo iba v prípade cieleného útoku na konkrétnu osobu, nie náhodne.

Hackeri musia byť pripojení k miestnej sieti, aby získali prístup do Smart TV, uviedla správa, takže je extrémne dôležité udržiavať heslo k wifi v bezpečí. Taktiež, každý, kto má svojich prenasledovateľov, alebo má na svojom zariadení cenné údaje, by mal byť obzvlášť opatrný, poznamenávajú odborníci.

Bezpečnostná spoločnosť uviedla, že majitelia akéhokoľvek televízoru z plazmovej rady 8000, LED LCD rady 7500, LED LCD rady 8000, alebo LED LCD rady 9000 by mali seriózne zvážiť, či uchovávať všetky svoje osobné údaje vo svojich televízoroch a tiež byť opatrní, čo v prítomnosti televízie povedia, alebo spravia.

Aj keď sú takéto zariadenia technologicky sľubné, chyby v bezpečnosti sa môžu stať nepochybne problémom.

Samsung odvtedy oznámil, že začína so skúmaním bezpečnostnej chyby. Vôbec sa nezmienili, ako by mohla byť opravená.


Zaujímalo by vás, ktorá je najlepšia satelitná televízia na Slovensku? Nabudúce sa budeme venovať aj tejto téme.